Archiv rubriky: Muna

Rekonstrukce střechy na Muně od 1.července do 17.října

NA letošek jsem plánoval začít s opravou střechy na MUNĚ. od počátku roku jsem byl rozhodnut pro první fázi , opravu nejhorší části a to nad Dřevárkou , v létě o dovolené. A další fáze na podzim , spíše další rok . Plán byl poplatný u financování projektu. Vždy v prvním kole počítám jen se sebou . Nemohu nikoho do ničeho nutit.

OD jara do začátku léta , jsme se věnovali plánování , naivním či nereálným představám, přípravám , bouřlivým diskusím , různým teoriím , neshodám. Postupně z toho vykrystalizovalo rozhodnutí řešení . Začne se od Dřevárky , použitá krytina budou modifikované pásy s odolností do mrazu , s příměsí polyuretanu. Matroš nekřehne a má dlouhou životnost. Břidlicový povrch je pochozí a nesplachuje se dehet do dešťovky , jako u staré klasik IPY.

Požádal jsem o radu dlouholetého kamaráda Krahujce . Doladili materiál , potřebné metry a postup. Start akce byl naplánován na víkend o sv. Cyrilovi . Přestože jsem rozený pesimista …. tu dřinu jsem nečekal . Sundat špatnou krytinu , očistit povrch , nalézt poškozené bednění či trámy. Opravit , vyřezat , nahradit , zalátat . A to jsme dělali 4 dny . Muskwa , Ondra , Sysel. Nachystali jsme a skoro opravili bednění nad celou Dřevárkou . Fuška . Na závěr jsme rozdělnou střechu improvizovaně přikryli a odjeli . Za 14 dní budeme pokračovat .

Odkrýt špatnou krytinu , Otevřít podklad . Vyřezat desky , případně nahradit desky s falešných trámů . Prolézt půdu a nalézt další vady. Nad Dřevárkou jich bylo tak 13 .


Poslední týden v srpnu jsme dorazili na Munu pokračovat. Sundat staré okapnice , háky . Opravit desky pod plechy. . Dát nové háky , okapnice , štítové plechy . Pak zase vše zamést a začít tavit krytinu. Trocha tápaní s hořákem versus redukční ventil. Trochu jsme si nerozuměli a vypadalo to že budeme rádi , když dřevárku za tři týdny vůbec uděláme. Vše jsme nakonec vyřešili, postupně odhalili taje a záludnosti práce. Na první týden dorazil , také Keny s Quidem a o něco později Sysel. Rozdělili jsme se na party , jedna se věnovala střeše Muskwa , Ondra , Sysel a druhá zas dodělávkám na Paneláku – koupelna , dveře , odpady, lesní koupelna . Postupně jsme získali praxi a práce nám šla překvapivě od ruky a byli jsme hotovi ještě dříve než přijel kominík dělat komín ve dřevárce . Začali jsme řešit zda nepokročíme dál s pokrýváním. Jak se začali zvedat ceny materiálu byl další důvod k urychlení. Během prvního týdne jsme doladili možnost dalšího , okamžitého financování. Začal jsem s Krahujcem řešit další materiál na zbytek střechy . 600m2 , Když jste na začátku , tak je to pohled hodně do daleka. Krytinu , nám dovezli a mohli jsme pokračovat nad Tělocvičnu. Postupně dle možnosti odkrýt , opravit a nouzově přikrýt jsme pokračovali . Mezitím dorazil kominík s manželkou a začal řešit komín nad otevřeným ohništěm .

Mezitím po jednom týdnu se Keny s Quidem přesunuli na táboření . My s Ondrou a Syslem zůstali . Přivezl jsem holky, Ivetku s Ajou na týden. A pořád se dělala střecha. Při návštěvě indiánského tábora se dohodla návštěva táborníku u nás. Tolik lidí na střeše nikdy nebylo 😀 Přežila.

Při práci jsem s Ivetkou navštívil táboření . Potkal se s Rosomákem . Ten za náma taky přijel na pokec na Munu. Po týdnu jsem holky zavezl domů . A pomalu plánovali kdy ukončíme práci a přikrejeme plachtou. Nakonec jsme třetí pracovní týden , ukončili ve středu . Myslel jsem si ještě na jednu návštěvu táboření , ale nakonec únava a lenivost zvítězila . A navíc přijeli na návštěvu Páterovi.

Letní dovolená skončila . Ale hned následující víkend jsme s Ondrou jeli na střechu a pokročili za půlku tělocvičny. Další dva víkendy jsme se dohrabali na hranici Paneláku. Na sv. Václava byl první optimistický termín hotovo . Ale zaskočilo nás, mně , Ondru a Sysla náročnější oprava bednění a podstatně problematické sundávání špatné krytiny. Takže jsme za sv. Vaclava 4 dny . Pokryli málo. Jediné co klaplo byla instalace dýmníku ke komínu a zapálení ohně uprostřed místnosti. Při diskusích s kominíkem a Kosťou se možná začali rýsovat možnosti táboření ve stylu Černého roucha.

Hned následující víkend jsme s Ondrou vyrazili opět. Byl to hrozný víkend . Mně v pátek večer nastartovala rýmečka, přes noc jsem se potil dole v kožešinách a přes den na střeše. Po dvou dnech těchto lázní, jsem byl ve stavu jako 4 a 7 dnech léčení doma . Přesto jsme s Ondrou dali dalších 90m. Zakryli jsme otevřenou část , stejně improvizovaně jako předcházejících 500m2. Kdy to bez problému vydrželo než jsme opět přijeli. Další víkend byli volby , po letech potěšili. Snad poprvé od OF vyhrál ten koho jsem volil. No nic další víkend opět na Munu. A to byl víkend 15. – 17.10. kdy už reálně hrozilo že to doděláme . Ale poslední možnost byla naplánována na prodloužený víkend kolem státního svátku vzniku republiky.

Nastal víkend 15.-17.10. Hned jak jsme vjížděli do areálu jsme s Ondrou poznali že je něco špatně. Shozené stromy , překroucené do vrtule naznačovali průser. Jak jsme přijeli k objektu , bylo jasno , že nouzové přikrytí poprvé nevydrželo. V noci začalo pršet, bylo vevnitř poznat v jakém stavu je stará originál krytina. v sobotu ráno jsme nastoupili na střechu a s pocitem rezervy koncem října. Jsme začali. Pak nám přišla zpráva od Ivetky o pozitivním testu a karanténě. Což se nás také dotkne karanténou pro neočkované . Já jako očkovaný , kdybych neměl dozvuky rýmečky , bych mohl pěkně makat ve fabrice. Neočkovaní se budou 14 dní doma flákat a já to odseru ve fabrice. Kdo je tady diskriminovaný ! No nic , zpět k tématu. Rozjeli jsme to tak , že v neděli jsme dokončili zavření hřebene a oblepili komín . HOTOVO . celá střecha je pokryta . Už jen zbývá dodělat štítový plech , ale to , klidně vydrží do jara . Když by v listopadu byla nepřízeň počasí. Není jisté že se víkend 28.-31.10. klapne , délka karantény. Děkuji všem , kteří pomohli finančně , radou, sehnat materiál a hlavně prací .

MUNA , Léto 2019 dovolená

Opět nastal čas letní dovolené . Začlo to 20. 7 a skončilo 7. 8 . Opět jsme něco udělali. Něco málo výletů zažili. Lakrosku v ruce měli , ale většinou spíše nářadí …….

Jak k nám přišel elektrický proud

Na konci jarních prázdnin , jsem s děckama spáchal výlet na Munu . Na prodloužený víkend. Začalo to krušně , kamna netopila a kouřila . Tím pádem zima a nepříjemně. Zapnutí elektřiny  bylo okořeněno chvilkou nervozity … než sem odhalil co s čím hnout. Skoro všechno pod plombou . Druhý den jsem z Ondrou rozebral komín vymetl , vyčistil . Složil , píše se to jednodušeji než byla realita, zatopil . Konečně žhoucí kamna a teplo na triko.  V další fázi jsem vyložil z auta plynový sporák  a začal jej sprovozňovat. Už nasazení hadičky od plynové bomby , jsem proklínal všechny co šli okolo. Ale povedlo se. Pak objevit jak to funguje objeveno. A hurá vyzkoušet. Otočím a škrtám elektro jiskru ….. plyn nic. Tak jinak podržet a otočit , plyn je slyšet , ale nechytá …. Po několika pokusech se jeden hořák rozhodl jako hořet … tak nějak slabě. Tož kurňa co …. rozebrat , odhalit trysku ( je to prostě jinej plyňák než je doma) . Co a čím tu trysku protáhnout…. ? Nápad , komínská štětka je z takových pevných , ale tenkých drátků složena. Jeden jsem uzmul  a trisku protáhl a hořelo již vše. Teda 4 hořáky. Splněno. Pak jsme ještě uskládali oba pokoje ke spánku. Dodělal dřevo .  Děcka vytáhli lyže a zkoušeli se klouzat. Po večerech bylo kino .  V sobotu jsme uklidili , zabalili , vypli jističe a domů vyrazili . Přes sedlo nás čekalo klouzavé drama padajícího čerstvého bílého hnusu ……

Lakros na MUNĚ – potlach 26.8.2017

Na konci prázdnin jsme se sešli na Muně  s tím že večer spácháme společný oheň a nebudeme se tento víkend věnovat  práci , ale zábavě . Při plánování potlachu jsme se nakonec dohodli že přes den se můžeme věnovat lakrosu . Využili jsme fotbalové hřiště u skautské základny. Nakonec byl velký zájem, tak jsme to museli rozdělit na dvě vlny. První byl mezinárodni , takže jsem předával instrukce přes tlumočníka. Byli to účastníci tábora České debatní společnosti. Druhá vlna byla složena s dětí od Táborníků.  Zkoušeli jsme jak obouruční lakros tak český jednoruční.  Povedená akce , po 4 hodinách na hřišti  jsme se já a Ondra z hřiště spíše ploužili 😉

Vánoce na MUNĚ 2017

Jako posledních několik let …. možná již 5 …. vyrážíme na vánoce na MUNU . V klidu a pohodě proběhne štědrý den a jako vždy byli vánoce v jarním duchu. V okolí řádil vítr a některé objekty to trefilo. U nás to bylo na podezřelou pohodu. Snad příští rok zvládneme jak vánoce tak silvestr 😉

Konečně odpočinek – Muna 17. – 19.11 2017

 

Konečně jsme v pátek brzo ráno v 11 hodin dopoledne vyrazili směr Muna na třídenní volno smrsklé do dvou dnů … 😉   Oproti poslední pracovní návštěvě Muny jsme nemuseli likvidovat stopy a životy myší ….. asi je dorazila chladící kapalina z rozhryzaného chladícího boxu do tašky ….. .  Takže jsme jen zatopili ,. uklidili , skříně sestavili , a naplnili , dřevo pořezali  a konečně byl čas na roztřílení modelů letadýlek vzduchovkou  a protáhnout luky ………   Také jsem si udělal noční procházku do hlídkového perimetru u Jánošíků .

 

II. Letní dovolená 15. – 20.8. 2016

Udělal jsem si ještě jeden týden dovolené , zajímavé jdeto …… Hlavní činnost byl nátěr domu , nebo vlastně dodělat . Podle fotek se dá udělat obrázek kolik to bylo práce ….. na začátku jsme na to byli tři  Ondra , Aja a  Já 😉 Nakonec jen sám , samotinky . Napřed stěnu a potom dveře a okenice…… Při těch metrech jsem si vybavil marnost natěrače Červeného trpaslíka . Ale já to zvládl 😉

Dovolená na Muně 2016 od 24.7 do 7.8

Konečně dovolená ……. hurá . V neděli jsme vyrazili na Munu . Cesta v pohodě. Na místě jsme obnovili sociální vybavenost – rozjeli sprchy , zapli elektřinu a plyn pustili 😉 . Večer bylo první kino a pak každý večer. První čtyři dny jsme měli i sousedy o dva baráky vedle. Nakoukli k nám i dva španělé. Jejich pohodová angličtina narazila na mou masa Bob angličtinu. No pokecali jsme si ……. . Další dny jsme přeskládali long house do úplně jiné podoby , ale vlastně se nic pro skeptiky nezměnilo 😉 . První týden byl pracovnější  a druhý více o výletech a příležitostné práci. Fotky řeknou více než mé neumětelství při skládání slov…….

 

Vandr Jeseníky 1.7. – 4.7. 2016

V pátek 1.7.   po obědě,  jsem se synkem vyrazil vlakem směr Muna. Do večera jsme přes Polsko na Munu dorazili . V noci dorazil také Keny se synem. V sobotu jsme vyrazili na Rejvíz . Po odpočinku na Rejvízu směr Lurdská jeskyně a Drakov. Další den kolem Kvinburku na starý camp. V pondělí směr Zikyho bouda kolem dalších skal a campů . Závěrem hnusný sestup do Vrbna ……..

PS: Opět jsem nezvládl nafotit naše hamaky v akci 😉

 

Velikonoce na Muně

V sobotu po zavření pošty jsme vyrazili na Munu . Trochu poprchalo cestou , ale po překonání červenohorského sedla se počasí vylepšilo. V neděli jsme si udělali pěkný výlet , výšlap. Dokončili jsme jen já a Andrejka.

Krásné dva dny na Muně .

MUNA – vánoce 2014

Ráno na štědrý den jsme vyrazili na Munu.  Letos jen na 5 dnů. Loni jsme byli na Muně až do 1.1.2013 .
Cesta na Munu proběhla v pohodě. Před Olomoucí jsme doplnili nádrž naturalem za 29.90… . Kochali jsme se novinkama na trase přes Červenohorské sedlo. Letos jsme tudy jeli prvně
Po pár zastávkách na dokoupení nutných věcí a dobrého kafička na Albertu v Šumperku jsme dorazili na Munu. Začlo chystání vánočního večera. Vyložit auto, navézt dřevo a zatopit. Vybrat vánoční stromek ( před uřezáním mu vysvětlit proč jej potřebujeme a čemu bude nápomocen) .
Na přání dětí byli hranolky se smaženým sýrem a po maminčině procházce se nadělovali, rozbalovali dárky . Po vytvoření velkého nepořádku z balícího papíru jsme si pustili na našem kině pohádku a pár Comebacku.
Velice jsme ocenili letošní akci zaizolování komínu. Okamžitě po zatopení v kamech se projevilo teplo v chalupě a i největší zimovřivci se pohybovali v triku.
Další den jsme se šli projít na vrchol nad Munou. Jestli se nepletu názvu Strážný. Nedošli jsme na něj 😉 , děti to opět přestalo bavit a proto byli pro delší cestu, ale nebyla do kopce. Ale podívali jsme se na nám známá pěkná místa a já objevil místo kde na jaře možná natěžím březovou kůru.<br>
A v pátek se to stalo! Ráno byl za dveřmy sníh…. to bílé neznámé
A začlo dětské blbnutí na sněhu. Zkoušení lyžáků, lyží. Kompletace běžek s botama a k tomu přehazování vázání. Improvizované opravy. Velké nadšení s první vrstvičky sněhu vyvolalo velké plány , které sabotovali vykukující kamínky spod sněhu.
V sobotu “ napadla“ další vrstvička sněhu. Na běžkách to esm tam i klouzalo. Nejvíce začal padat sníh v den odjezdu, v neděli. Děti blbly na sněhu a my rodičové uklízeli a nakládali věci do auta. Kolem 12 hodiny jsme vyrazili k domovu. Poplašné informace v rádii se ve skutečnosti ukázali jako nepodložené. A nebo mám jiné vnímání pro zhoršený stav sjízdnosti silnic.

Muna v bílém ;-)

20. – 21.9  jsme opět vyrazili na náš objekt na Munu. Po brzké ranní směně , návštěvě nemocnice s Ondrou ( ušní ) a předání Andrejky babičce ( marodila na antibiotikách) Jsme opravdu brzo ráno vyrazili….. 😉  Proto jsme oproti plánu dorazili na 12 hodinu sobotní . Keny a Quido dorazili z Prahy již v pátek večer.  V plánu jsme měli zateplení komínu, natření okenic a dveří s hnědé na modrou ( barvu vybrali děti) a k tomu mně napadlo nabílit venkovní zeď. A večer nás čekal první společný oheň na Muně – potlach. Nakonec jsme se sešli v naší klasické sestavě Diskutéři, Táborníci, Foglarovci, Rangers a my Lakrosáci.  Na fotečkách je k nakouknutí jak se vše zdařilo :

m_16376_856355631043793_8237239232494457294_nm_1610780_843214459024577_5911410681634956785_n m_14226_856376997708323_3406106640971542024_nm_10304711_856377041041652_6710401969472090574_nm_10653328_843214499024573_5962559790558712682_nm_10625157_843214599024563_1381222291316068652_nm_1977195_843214679024555_1299214058829127603_nm_10370905_856376491041707_839598923685889103_nm_10426753_856376457708377_3500045206610011163_nm_10698553_856376407708382_95137713508420501_n m_10599296_843214622357894_6022152304186191645_nm_10616256_843214225691267_7030182041364203617_n m_10622970_856376687708354_1878845541682800350_nm_10670128_856376721041684_1833212169132900371_nm_480766_856376951041661_3539583717762063036_nm_10411304_856376891041667_2522439798030707812_n m_10628363_856376817708341_9113154083589680517_n m_10647122_856376854375004_6626582950424427509_nm_10392291_856376274375062_8263423754076066236_nm_10704107_856376151041741_2360196237682749396_n m_10704180_856375974375092_7590244355171075707_n m_10710624_856376217708401_5674224368412626144_n

Dovolená 19. – 27. 7 Jeseníky – Muna

V sobotu o pozdním odpoledni jsme vyrazili směr Jeseníky na Munu. Kolem 20:00 jsme dorazili na místo. Ještě jsme ani nevyložili auto a měli jsme první milou návštěvu. Kamarádi od diskutérů 😉

V neděli jsem navozil vodu do sprch, bazénku a kuchyně. Smontoval sprchu a verandu  a pak sem si dal konečně pivko. Upečenej na slunci, unavený …. chutnalo.

V pondělí jsem dopoledne začal opravovat další metry odvodňovacího kanálu. Po obědě jsme vyrazili směr město Zlaté hory, cestou jsme navštívili Zlatorudné mlýny. Zlaté horečce nikdo nepropadl.

Další den, úterý, jsme vyrazili do Jeseníku. Navštívit Vodní tvrz a v plánu bylo také koupaliště. To jsme nestihli. Nějak se ochladilo a obchodů bylo hodně …….

Ve středu již pršelo takže výlet jsme směřovali pod zem. Jeskyně na Špičáku. Zajímavá jeskyně, malá, ale hezká. Také okolí jeskyně bylo pěkné.

Ve čtvrtek bylo dopoledne ještě škaredě , ale navečer jsme si zajeli do Mikulovic na zmrzlinu a procházku. Po procházce se udělalo Ondrovi nějak zle. Druhý den jsme tedy odpočívali  a léčili maroda.

Po dokončení plánované části oprav kanálu jsem se přesunul na střechu a trochu zalátal část střechy nad tělocvičnou.  Mezi výlety jsme se trochu věnovali cyklistice, sběru borůvek, malin. Nakonec jsme si udělali výlet po Karlově studánce. A pak již domů ………..