Archiv rubriky: Fotogalerie

Táboření na Horní louce

Máme za sebou první táboření na našem tábořišti. Vlastně novém , přestože o něj pečujeme už druhým rokem. Táboření proběhlo od 4. do 7.7. 2024. Od čtvrtku jsme se pomalu začali objevovat na louce. Na louce se objevili stany od největšího po nejmenší. Celé táboření se neslo v duchu odpočinek. Seznamováním jak to žije na louce a v okolí. Klid , náznaky rušení, kde co je ….. Prostě obrovská pohoda. Trochu se plánovalo. Kdopak dorazil – Muskwa, Jitka , Stréc, Kosťa . Příště nás bude snad o pár lidiček více.

 

Wigvam

Letos jsem si řekl , že při oživování louky se dám také do stavby kostry na wigvam . Naivně jsek si myslel , že to dám v létě při sečení, nedal. Nejsme stroje.

Tak jsem začal až na sv. Václava a ze další dvě návštěvy louky je hrubá stavba hotová .

Rekonstrukce střechy na Muně od 1.července do 17.října

NA letošek jsem plánoval začít s opravou střechy na MUNĚ. od počátku roku jsem byl rozhodnut pro první fázi , opravu nejhorší části a to nad Dřevárkou , v létě o dovolené. A další fáze na podzim , spíše další rok . Plán byl poplatný u financování projektu. Vždy v prvním kole počítám jen se sebou . Nemohu nikoho do ničeho nutit.

OD jara do začátku léta , jsme se věnovali plánování , naivním či nereálným představám, přípravám , bouřlivým diskusím , různým teoriím , neshodám. Postupně z toho vykrystalizovalo rozhodnutí řešení . Začne se od Dřevárky , použitá krytina budou modifikované pásy s odolností do mrazu , s příměsí polyuretanu. Matroš nekřehne a má dlouhou životnost. Břidlicový povrch je pochozí a nesplachuje se dehet do dešťovky , jako u staré klasik IPY.

Požádal jsem o radu dlouholetého kamaráda Krahujce . Doladili materiál , potřebné metry a postup. Start akce byl naplánován na víkend o sv. Cyrilovi . Přestože jsem rozený pesimista …. tu dřinu jsem nečekal . Sundat špatnou krytinu , očistit povrch , nalézt poškozené bednění či trámy. Opravit , vyřezat , nahradit , zalátat . A to jsme dělali 4 dny . Muskwa , Ondra , Sysel. Nachystali jsme a skoro opravili bednění nad celou Dřevárkou . Fuška . Na závěr jsme rozdělnou střechu improvizovaně přikryli a odjeli . Za 14 dní budeme pokračovat .

Odkrýt špatnou krytinu , Otevřít podklad . Vyřezat desky , případně nahradit desky s falešných trámů . Prolézt půdu a nalézt další vady. Nad Dřevárkou jich bylo tak 13 .


Poslední týden v srpnu jsme dorazili na Munu pokračovat. Sundat staré okapnice , háky . Opravit desky pod plechy. . Dát nové háky , okapnice , štítové plechy . Pak zase vše zamést a začít tavit krytinu. Trocha tápaní s hořákem versus redukční ventil. Trochu jsme si nerozuměli a vypadalo to že budeme rádi , když dřevárku za tři týdny vůbec uděláme. Vše jsme nakonec vyřešili, postupně odhalili taje a záludnosti práce. Na první týden dorazil , také Keny s Quidem a o něco později Sysel. Rozdělili jsme se na party , jedna se věnovala střeše Muskwa , Ondra , Sysel a druhá zas dodělávkám na Paneláku – koupelna , dveře , odpady, lesní koupelna . Postupně jsme získali praxi a práce nám šla překvapivě od ruky a byli jsme hotovi ještě dříve než přijel kominík dělat komín ve dřevárce . Začali jsme řešit zda nepokročíme dál s pokrýváním. Jak se začali zvedat ceny materiálu byl další důvod k urychlení. Během prvního týdne jsme doladili možnost dalšího , okamžitého financování. Začal jsem s Krahujcem řešit další materiál na zbytek střechy . 600m2 , Když jste na začátku , tak je to pohled hodně do daleka. Krytinu , nám dovezli a mohli jsme pokračovat nad Tělocvičnu. Postupně dle možnosti odkrýt , opravit a nouzově přikrýt jsme pokračovali . Mezitím dorazil kominík s manželkou a začal řešit komín nad otevřeným ohništěm .

Mezitím po jednom týdnu se Keny s Quidem přesunuli na táboření . My s Ondrou a Syslem zůstali . Přivezl jsem holky, Ivetku s Ajou na týden. A pořád se dělala střecha. Při návštěvě indiánského tábora se dohodla návštěva táborníku u nás. Tolik lidí na střeše nikdy nebylo 😀 Přežila.

Při práci jsem s Ivetkou navštívil táboření . Potkal se s Rosomákem . Ten za náma taky přijel na pokec na Munu. Po týdnu jsem holky zavezl domů . A pomalu plánovali kdy ukončíme práci a přikrejeme plachtou. Nakonec jsme třetí pracovní týden , ukončili ve středu . Myslel jsem si ještě na jednu návštěvu táboření , ale nakonec únava a lenivost zvítězila . A navíc přijeli na návštěvu Páterovi.

Letní dovolená skončila . Ale hned následující víkend jsme s Ondrou jeli na střechu a pokročili za půlku tělocvičny. Další dva víkendy jsme se dohrabali na hranici Paneláku. Na sv. Václava byl první optimistický termín hotovo . Ale zaskočilo nás, mně , Ondru a Sysla náročnější oprava bednění a podstatně problematické sundávání špatné krytiny. Takže jsme za sv. Vaclava 4 dny . Pokryli málo. Jediné co klaplo byla instalace dýmníku ke komínu a zapálení ohně uprostřed místnosti. Při diskusích s kominíkem a Kosťou se možná začali rýsovat možnosti táboření ve stylu Černého roucha.

Hned následující víkend jsme s Ondrou vyrazili opět. Byl to hrozný víkend . Mně v pátek večer nastartovala rýmečka, přes noc jsem se potil dole v kožešinách a přes den na střeše. Po dvou dnech těchto lázní, jsem byl ve stavu jako 4 a 7 dnech léčení doma . Přesto jsme s Ondrou dali dalších 90m. Zakryli jsme otevřenou část , stejně improvizovaně jako předcházejících 500m2. Kdy to bez problému vydrželo než jsme opět přijeli. Další víkend byli volby , po letech potěšili. Snad poprvé od OF vyhrál ten koho jsem volil. No nic další víkend opět na Munu. A to byl víkend 15. – 17.10. kdy už reálně hrozilo že to doděláme . Ale poslední možnost byla naplánována na prodloužený víkend kolem státního svátku vzniku republiky.

Nastal víkend 15.-17.10. Hned jak jsme vjížděli do areálu jsme s Ondrou poznali že je něco špatně. Shozené stromy , překroucené do vrtule naznačovali průser. Jak jsme přijeli k objektu , bylo jasno , že nouzové přikrytí poprvé nevydrželo. V noci začalo pršet, bylo vevnitř poznat v jakém stavu je stará originál krytina. v sobotu ráno jsme nastoupili na střechu a s pocitem rezervy koncem října. Jsme začali. Pak nám přišla zpráva od Ivetky o pozitivním testu a karanténě. Což se nás také dotkne karanténou pro neočkované . Já jako očkovaný , kdybych neměl dozvuky rýmečky , bych mohl pěkně makat ve fabrice. Neočkovaní se budou 14 dní doma flákat a já to odseru ve fabrice. Kdo je tady diskriminovaný ! No nic , zpět k tématu. Rozjeli jsme to tak , že v neděli jsme dokončili zavření hřebene a oblepili komín . HOTOVO . celá střecha je pokryta . Už jen zbývá dodělat štítový plech , ale to , klidně vydrží do jara . Když by v listopadu byla nepřízeň počasí. Není jisté že se víkend 28.-31.10. klapne , délka karantény. Děkuji všem , kteří pomohli finančně , radou, sehnat materiál a hlavně prací .

MUNA , Léto 2019 dovolená

Opět nastal čas letní dovolené . Začlo to 20. 7 a skončilo 7. 8 . Opět jsme něco udělali. Něco málo výletů zažili. Lakrosku v ruce měli , ale většinou spíše nářadí …….

Jak k nám přišel elektrický proud

Na konci jarních prázdnin , jsem s děckama spáchal výlet na Munu . Na prodloužený víkend. Začalo to krušně , kamna netopila a kouřila . Tím pádem zima a nepříjemně. Zapnutí elektřiny  bylo okořeněno chvilkou nervozity … než sem odhalil co s čím hnout. Skoro všechno pod plombou . Druhý den jsem z Ondrou rozebral komín vymetl , vyčistil . Složil , píše se to jednodušeji než byla realita, zatopil . Konečně žhoucí kamna a teplo na triko.  V další fázi jsem vyložil z auta plynový sporák  a začal jej sprovozňovat. Už nasazení hadičky od plynové bomby , jsem proklínal všechny co šli okolo. Ale povedlo se. Pak objevit jak to funguje objeveno. A hurá vyzkoušet. Otočím a škrtám elektro jiskru ….. plyn nic. Tak jinak podržet a otočit , plyn je slyšet , ale nechytá …. Po několika pokusech se jeden hořák rozhodl jako hořet … tak nějak slabě. Tož kurňa co …. rozebrat , odhalit trysku ( je to prostě jinej plyňák než je doma) . Co a čím tu trysku protáhnout…. ? Nápad , komínská štětka je z takových pevných , ale tenkých drátků složena. Jeden jsem uzmul  a trisku protáhl a hořelo již vše. Teda 4 hořáky. Splněno. Pak jsme ještě uskládali oba pokoje ke spánku. Dodělal dřevo .  Děcka vytáhli lyže a zkoušeli se klouzat. Po večerech bylo kino .  V sobotu jsme uklidili , zabalili , vypli jističe a domů vyrazili . Přes sedlo nás čekalo klouzavé drama padajícího čerstvého bílého hnusu ……

Lakros na MUNĚ – potlach 26.8.2017

Na konci prázdnin jsme se sešli na Muně  s tím že večer spácháme společný oheň a nebudeme se tento víkend věnovat  práci , ale zábavě . Při plánování potlachu jsme se nakonec dohodli že přes den se můžeme věnovat lakrosu . Využili jsme fotbalové hřiště u skautské základny. Nakonec byl velký zájem, tak jsme to museli rozdělit na dvě vlny. První byl mezinárodni , takže jsem předával instrukce přes tlumočníka. Byli to účastníci tábora České debatní společnosti. Druhá vlna byla složena s dětí od Táborníků.  Zkoušeli jsme jak obouruční lakros tak český jednoruční.  Povedená akce , po 4 hodinách na hřišti  jsme se já a Ondra z hřiště spíše ploužili 😉

Vánoce na MUNĚ 2017

Jako posledních několik let …. možná již 5 …. vyrážíme na vánoce na MUNU . V klidu a pohodě proběhne štědrý den a jako vždy byli vánoce v jarním duchu. V okolí řádil vítr a některé objekty to trefilo. U nás to bylo na podezřelou pohodu. Snad příští rok zvládneme jak vánoce tak silvestr 😉

Vandr prosinec 2017

Již loni jsme se Syslem počali tradici vandříku na konci roku. Opět jsme se orientovali na Chřibské kopce. Začli jsme v Koryčanech  a prvotní plán byl mašírovat přes Cimburk směr Buchlovsko a pak na Kostelansko…. No nakonec byl Cimburk náročnější než se předpokládalo 😀 . Pak přes noc prožít tři roční období a zakončit to zapadán sněhem . Ráno jsme to zabalili a prošli jsme si trasu v čerstvém sněhu a bez stop lidí …. než to postupen dne neprošlápli . Nakonec jsme mokří po noci a zmoženi hlubokým sněhem , nahoře i 30 a více sněhu . To na Chřibech neznám ……. Nakonec jsme opět skončili ve Střílkách a jeli domů…. Tak zas za rok 😉

 

Konečně odpočinek – Muna 17. – 19.11 2017

 

Konečně jsme v pátek brzo ráno v 11 hodin dopoledne vyrazili směr Muna na třídenní volno smrsklé do dvou dnů … 😉   Oproti poslední pracovní návštěvě Muny jsme nemuseli likvidovat stopy a životy myší ….. asi je dorazila chladící kapalina z rozhryzaného chladícího boxu do tašky ….. .  Takže jsme jen zatopili ,. uklidili , skříně sestavili , a naplnili , dřevo pořezali  a konečně byl čas na roztřílení modelů letadýlek vzduchovkou  a protáhnout luky ………   Také jsem si udělal noční procházku do hlídkového perimetru u Jánošíků .

 

Harc mezi svátky 28. – 30. 12 Chřiby 2016

Tak nějak v rozvernosti vznikl nápad na harc mezi svátky. Na lesácké táboření se mně nechtělo , ale doma zůstat taky ne. Tak jsem navrhl kamarádovi procházku na tři dny, lépe řečeno dvě noci . Splnil jsem jeho podmínky 1) nebude to do kopce  2) nebude to z kopce 3) nebude zima 4) nebude pršet a mokro …… prostě jednoduše splnitelné podmínky 😉  . Pravda v úterý to vypadalo že jsem nesplnil podmínku mokro, když kamarád přijel do KM pršelo . Ale  druhý den když jsme vyrazili od nás z domu ….. bylo modro , slunečno a na prosinec i teplo . Krátká jízda autobusem a byli jsme na startu. Překvapil jsem jej již tím že od startu jsme šli dolů z kopce . To ze svých Valach nezná . No a tak nám to vydrželo tři dny. Sluníčko , modro , mrazivo , sucho . V hamakách se dobře spalo . Obešli pár starých trampských míst , pár skal , studánek , hospod, rozhleden , zřícenin . Prostě pohodová třídenní procházka 😉

II. Letní dovolená 15. – 20.8. 2016

Udělal jsem si ještě jeden týden dovolené , zajímavé jdeto …… Hlavní činnost byl nátěr domu , nebo vlastně dodělat . Podle fotek se dá udělat obrázek kolik to bylo práce ….. na začátku jsme na to byli tři  Ondra , Aja a  Já 😉 Nakonec jen sám , samotinky . Napřed stěnu a potom dveře a okenice…… Při těch metrech jsem si vybavil marnost natěrače Červeného trpaslíka . Ale já to zvládl 😉

Dovolená na Muně 2016 od 24.7 do 7.8

Konečně dovolená ……. hurá . V neděli jsme vyrazili na Munu . Cesta v pohodě. Na místě jsme obnovili sociální vybavenost – rozjeli sprchy , zapli elektřinu a plyn pustili 😉 . Večer bylo první kino a pak každý večer. První čtyři dny jsme měli i sousedy o dva baráky vedle. Nakoukli k nám i dva španělé. Jejich pohodová angličtina narazila na mou masa Bob angličtinu. No pokecali jsme si ……. . Další dny jsme přeskládali long house do úplně jiné podoby , ale vlastně se nic pro skeptiky nezměnilo 😉 . První týden byl pracovnější  a druhý více o výletech a příležitostné práci. Fotky řeknou více než mé neumětelství při skládání slov…….

 

Vandr Jeseníky 1.7. – 4.7. 2016

V pátek 1.7.   po obědě,  jsem se synkem vyrazil vlakem směr Muna. Do večera jsme přes Polsko na Munu dorazili . V noci dorazil také Keny se synem. V sobotu jsme vyrazili na Rejvíz . Po odpočinku na Rejvízu směr Lurdská jeskyně a Drakov. Další den kolem Kvinburku na starý camp. V pondělí směr Zikyho bouda kolem dalších skal a campů . Závěrem hnusný sestup do Vrbna ……..

PS: Opět jsem nezvládl nafotit naše hamaky v akci 😉

 

Muskwa Anorak …….

Asi tak tři roky zpět jsem si koupil plátno s myšlenkou že ušiji pro sebe anorak . Až teď jsem našel čas a odvahu . Použil jsem plátno od Svitapu , 100% bavlna v ripstopu s nano úpravou . Lehké , prodyšné a vodo odpudivé . Jak moc odolné vodě to ukáže čas. Před lety jsem si ze sekáče koupil anorak z Norska, oranžové barvy. Kamarádi znají . Ten jsem použil za vzor střihu . Nechtěl jsem jej rozstříhat , takže překreslení střihu nebylo až tak přesné. Napřed jsem si ušil z vlněného flauše zateplení . Až potom jsem střihl do nano plátna . Ušití kapuce …. to byl zážitek . Pak plno dalších střiho vychytávek …….. a výsledek se nějak dostavil . výlet 015 výlet 019 výlet 020 výlet 021 výlet 022 výlet 023 výlet 024 výlet 025 výlet 027